E-Devlet’ten Numara Engelleme Nasıl Yapılır?
11 ay önce E-Devlet’ten Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

İnternetten alışveriş veya kayıt gibi işlemlerde e – posta, cep telefonu numarası ve adres gibi birçok iletişim bilgilerimiz paylaşmaktayız. Bunun doğurduğu en büyük sorunlardan bir tanesi de reklam amaçlı yapılan aramalardır. Hatta bazı şirketler günde defalarca arayarak bizi bunaltmaktadır. Peki, bu durumlarda arayan numaraları E- Devlet üzerinden nasıl engelleriz? Bu sorunun cevabına ve daha fazlasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

2021 yılının başında Ticaret Bakanlığı, kişilerin istemeyen kişilerden arama, SMS ve e – postalara karşı bir önlem aldı. E – Devlet sistemi üzerinden yer alan “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” sayfasından istenmeyen reklam mesajları ve çağrılarını engelleyebilirsiniz.

E –Devlet Sesli Arama Engelleme           

E – Devlet sistemi üzerinden istenmeyen numara ve SMS’leri engellemek düşünüldüğünden daha kolaydır. Bu işlemi adım adım aşağıda sizler için anlattık:

  • Öncelikle E – Devlet sitesine giriş yapınız. (E- Devlet şifreniz yoksa mobil bankacılık sistemi aracılığıyla giriş yapmanız mümkündür.)
  • Sonrasında kurumlar seçeneğinden “Ticaret Bakanlığı” nı seçerek karşınıza gelen hizmetler listesinden “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” ni seçiniz.
  • İlk defa bu sayfaya giriş yapıyorsanız numaranızı doğrulamak isteyecektir. Birden fazla numaranız var ise öncelikle numarayı adlandırıp aşağısında numara bilgisini giriniz. Ardından sistem numaranın size ait olduğunu kanıtlamanız için telefonunuza SMS aracılığıyla SMS gönderecektir. Bu kodu girerek numaranız için işlem yapmaya hazır hale getirmiş olacaksınız.
  • Karşınıza açılacak sayfanın üst kısmında yer alan “İletişim Adresi Listesi” ne giderek yeni numara ekleyebilir ve eklediğiniz numaraların SMS ve arama engellemelerini yapabilirsiniz.
  • İşlem yapacağınız numaranın yanında yer alan “Onayları Yönet” tuşuna basınız.
  • Açılan sayfada aşağı indiğiniz zaman hizmet sağlayıcılarını göreceksiniz. Hizmet sağlayıcıdan kastımız size reklam amaçlı sesli arama ve SMS gönderen firmalardır. Burada hangi firmayı engellemek istiyorsanız bulunuz ve yan tarafında yer alan “Onay Düzenle” seçeneğine basınız. Sonra açılan sayfada bu seçtiğiniz firma tarafından sesli arama ve kısa mesaj gönderim için onay ve ret seçenekleri yer alacaktır. Buradan ret seçeneğini seçerek kaydedin. Bu sayede bu hizmet sağlayıcısının verilerinden numaranızı çıkartmış olacaksınız.

 

Popüler Yazılar
11 ay önce 0850’li Numaralar Kime Ait?

0850’li Numaralar Kime Ait?

İşletmelerin 0850'li başlayan numaraları kime ait? 0850 numaralar kime ait merak ederiz, tüm 0850'li numaralara sitemizde ulaşabilirsiniz.
11 ay önce E-Devlet’ten Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden telefon numarası engelleme, e-devlet üzerinden engelleme nasıl yapılır makalemizde.
11 ay önce Gizli – Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli – Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numara nasıl engellenir? Gizli, özel numara engelleme nasıl yapılır, tüm operatörlerde özel, gizli numarayı engelle.
11 ay önce Telefon Numaramı Nasıl Gizlerim?

Telefon Numaramı Nasıl Gizlerim?

Telefon numara gizleme nasıl yapılır? Telefon numaramı nasıl özel yaparım, nasıl özele alırım ile ilgili makale.
11 ay önce İzinsiz Gönderilen Reklam Mesajlarını Nasıl Şikayet Ederim?

İzinsiz Gönderilen Reklam Mesajlarını Nasıl Şikayet Ederim?

Telefona izinsiz gönderilen reklam mesajları herkesin sorunudur. İzinsiz gönderilen reklam mesajlarını nasıl şikayet ederim ve engellerim makalemizde.