İzinsiz Gönderilen Reklam Mesajlarını Nasıl Şikayet Ederim?
11 ay önce İzinsiz Gönderilen Reklam Mesajlarını Nasıl Şikayet Ederim?

E-ticaret siteleri başta olmak üzere birçok internet sitesine kayıt olarken telefon numaramızı veriyoruz ve farkında olmadan SMS bilgilendirmeyi kabul ediyoruz. Buralardan doğal olarak reklam mesajları alıyoruz. Bazı durumlarda ise kayıt bile olmadığımız firmalardan reklam mesajları alıyoruz. Peki, izinsiz gönderilen reklam mesajlarını nasıl şikayet edebiliriz? Bu sorunun cevabına ve daha fazlasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Günümüz teknoloji çağında artık reklam ve tanıtım işlemleri gazete gibi ilkel yöntemleri tercih etme oranı epey azalmıştır. 7’den 70’e herkesin cep telefonu kullanması nedeniyle kişileri aramak veya mesaj göndermek daha etkili ve çoğu zaman daha ucuza gelmektedir. Ülkemizde kişiden onay alınmadan gönderilen ticari mesajlar yasak olup izinsiz gönderilen mesajları şikayet etme hakkı bulunmaktadır. Ticaret Bakanlığı bu konuda oldukça hassas olup bu eyleme karışan işletmelere ağır yaptırımlar uygulanmaktadır.

TİSS İzinsiz SMS Şikayet Etme

Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu hizmetlerden bir tanesi de “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” dir. Bu sistem sayesinde tarafınıza gelen izinsiz mesaj ve sesli aramaları şikayet edebilirsiniz. Size ticari faaliyet gösteren bir işletme tarafından mesaj atılabilmesi için sizin onay vermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra gönderilen mesajın sonuna SMS ret için bir yol eklemelidir. İzin almasına rağmen gönderdiği mesajın sonuna ret yolu eklememesi yasal bir suç olup şikayet edebilirsiniz. İzinsiz gönderilen SMS’leri şikayet etmek için aşağıda maddeler halinde açıklandığımız yöntemi uygulayabilirsiniz:

  • tiss.gtb.gov.tr sitesini ziyaret ederek E- Devlet ile giriş yapınız.
  • Giriş yaptıktan sonra solda yer alan menülerden SMS şikayet talebi oluşturun seçeneğine basarak karşınıza gelen pencerede şikayet etmek istediğiniz SMS hakkında bilgiler isteyecektir. Bu alanları doldurarak gönder seçeneğine bastığınız takdirde şikayetiniz ilgili ticaret müdürlüğüne iletilecektir.

SMS şikayetinin yanı sıra menüde yer alan sesli arama şikayet talebi oluştur seçeneğinden sizi izinsiz arayıp reklam ve/ya tanıtım yapan firmaları da şikayet edebilirsiniz. Şikayet talebi sonucunda haklı olduğunuz kanıtlanması durumunda SMS gönderen firmaya 10.381 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Bu rakam geçen sene 9.515 TL olup her sene artış göstermektedir. Eksik belge yüklemeniz halinde talebinizin işleme alınmayacağını bilmenizi isteriz.

Popüler Yazılar
11 ay önce 0850’li Numaralar Kime Ait?

0850’li Numaralar Kime Ait?

İşletmelerin 0850'li başlayan numaraları kime ait? 0850 numaralar kime ait merak ederiz, tüm 0850'li numaralara sitemizde ulaşabilirsiniz.
11 ay önce E-Devlet’ten Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden telefon numarası engelleme, e-devlet üzerinden engelleme nasıl yapılır makalemizde.
11 ay önce Gizli – Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli – Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numara nasıl engellenir? Gizli, özel numara engelleme nasıl yapılır, tüm operatörlerde özel, gizli numarayı engelle.
11 ay önce Telefon Numaramı Nasıl Gizlerim?

Telefon Numaramı Nasıl Gizlerim?

Telefon numara gizleme nasıl yapılır? Telefon numaramı nasıl özel yaparım, nasıl özele alırım ile ilgili makale.
11 ay önce İzinsiz Gönderilen Reklam Mesajlarını Nasıl Şikayet Ederim?

İzinsiz Gönderilen Reklam Mesajlarını Nasıl Şikayet Ederim?

Telefona izinsiz gönderilen reklam mesajları herkesin sorunudur. İzinsiz gönderilen reklam mesajlarını nasıl şikayet ederim ve engellerim makalemizde.